Opis zadania

Wprowadzenie

Kraje Unii Europejskiej (UE) dzielą wspólny cel jakim jest osiągnięcie dobrego stanu ekologicznego we wszystkich wodach powierzchniowych zgodnie z wytycznymi RDW i RDSM. Pomimo wprowadzenia pierwszej wersji dyrektywy w 2000 roku, w dalszym ciagu wiele podstawowych zagadnień związanych z monitoringiem stanu wód wymaga rozwinięcia czy opracowania, np. tylko 1/3 krajów UE rozwinęła monitoring stanu wód jezior w oparciu o fitobentos. Kolejne wyzwanie dla krajów UE stanowi opracowanie metod monitoringu uwzględniających funkcjonowanie ekosystemów wodnych. Ponadto rozwiązania wymaga również problem związany z zaangażowaniem wszystkich interesariuszy i użytkowników wód w procesy zarządzania środowiskiem. Wszystkie wyzwania towarzyszące osiągnięciu dobrego stanu środowiska wodnego wymagają rozwiązań z jednej strony kompleksowych, z drugiej uniwersalnych i jednolitych, które wypracowywane są przez duże grupy społeczne. Stąd istnieje ogromna potrzeba dyskusji i wymiany wiedzy i doświadczenia nie tylko w wąskiej grupie ekspertów, ale na forum uwzględniającym szeroki dostęp społeczeństwa. Taką możliwość dają warsztaty skupiające uczestników w różny sposób zwiazanych z monitoringiem wód.

Wyzwania

Temat warsztatów „Wykorzystanie Organizmów Roślinnych w Monitoringu Ekosystemów Wodnych” może wydawać się stosunkowo wąski i o małym potencjale przyciągnięcia większej grupy uczestników. Jednak w rzeczywistości daje możliwość poruszenia wielu interesujących problemów, również związanych z zarządzaniem środowiskiem i konsekwencjami przyjmowanych rozwiązań legislacyjnych. Program warsztatów będzie zawierać wiele unikalnych i utylitarnych treści nie tylko dla osób bezpośrednio zaangażowanych w monitoring środowiska z racji zatrudnienia. Wyzwaniem jakie stawiają sobie organizatorzy jest nie tylko dzielenie się najbardziej aktualną wiedzą, ale stworzenie płaszczyzny do dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy nie będącymi fachowcami obywatelami, ekspertami praktykami zatrudnionymi w monitoringu, decydentami i ludźmi nauki.

Treści

Habitaty wodne są niezwykle różnorodne np. siedliska bentosowe i planktonowe w wodach rzek, jezior, estuariów, mórz. Pomimo ich specyfiki stanowiącej o odrębnym charakterze każdego z nich, założenia koncepcyjne dla podstaw szacowania stanu środowiska wodnego i jego monitoringu są identyczne. Stąd też podczas warsztatów przedstawimy między innymi uniwersalne zasady stosowane w monitoringu wód i uwarunkowania legislacyjne przyjęte w Polsce na bazie wytycznych UE.

Glony jako grupa organizmów są głównym składnikiem elementów biologicznych przewidzianych w monitoringu wód UE określanych np. jako plankton i fitobentos. Ze względu na fakt, że nie tylko w UE, ale na całym świecie coraz większym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie glonów w monitoringu wód to właśnie nim poświęcona zostanie duża część uwagi. Tym bardziej, że narastającym problemem środowiskowym są zakwity glonów planktonowych i bentosowych oraz towarzyszące im zagrożenie związane z produkcją toksyn. W trakcie warsztatów skupimy się na zagadnieniach z zakresu taksonomii ponieważ w dalszym ciągu analiza morfologiczna jest podstawowym narzędziem w ich identyfikacji i monitoringu.

Sponsors & Partners

They are helping us make this event possible.