Sprawozdanie z realizacji zadania

Warsztaty pt. „Wykorzystanie Organizmów Roślinnych w Monitoringu Ekosystemów Wodnych” odbyły się w dniach 12-13 września 2018 roku w budynku Instytutu Oceanografii, Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Dzień pierwszy (12 września)

Uroczyste otwarcie warsztatów konferencji poprowadził jego Magnificencja Rektor Senior Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Marcin Pliński. Pierwszą prezentację plenarną „Wykorzystywanie organizmów roślinnych w monitoringu ekosystemów wodnych w PMŚ” wygłosiła pani Małgorzata Marciniewicz-Mykieta zastępca dyrektora Departamentu Monitoringu, Ocen i Prognoz Stanu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Warszawy. Dalszą część zajęć w ramach wydarzenia poprowadzili eksperci w dziedzinie taksonomii różnych grup alg i sinic. O problemach związanych z prawidłowym oznaczaniem okrzemek w monitoringu wód opowiadał dr Marco Cantonati, kierownik Laboratorium Limnologii i Fykologii z Museo delle Scienze z Trento we Włoszech wraz z dr Aleksandrą Zgrundo z Instytutu Oceanografii UG. Wykład „Freshwater Bentihic Diatoms of Central Europe: new resource for diatom identification” oraz późniejsza sesja warsztatowa poświęcona okrzemkom bentosowym wzbudziły duże zainteresowanie uczestników spotkania, ponieważ jest to trudna grupa organizmów stanowiących jeden z filarów monitoringu bazujących na elementach biotycznych ekosystemów wodnych. Kolejny prelegent – dr Paweł M. Owsianny z Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile, opowiadał o fascynującym świecie bruzdnic podczas prezentacji multimedialnej i sesji warsztatowej pt. „Taksonomia i ekologia bruzdnic”. Sesja ta również spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, ponieważ grono specjalistów zajmujących się oznaczaniem brudnic jest niewielkie i szkolenia z tego zakresu pojawiają się niezwykle rzadko.

Dzień drugi (13 września)

Kolejny dzień warsztatów poświęcony był pozostałym grupom fitoplanktonu, wykorzystywanym wprzy monitoringu wód śródlądowych i przybrzeżnych. O problemach związanych z identyfikacją i oznaczaniem fitoplanktonu we „Wprowadzeniu do monitoringu fitoplanktonu” opowiadała dr Justyna Kobos z Instytutu Oceanografii UG. Następnie sesję wykładowo-warsztatową pt. „Przegląd wybranych grup fitoplanktonu” prowadziła dr Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Ostatni cykl tematyczny poświęcony „Sinicom powszechnie występującym w Polsce” prowadziła ponownie dr Justyna Kobos. Również i te sesje zostały bardzo dobrze odebrane przez uczestników warsztatów, ponieważ zostały poprowadzone w profesjonalny i rzetelny sposób.

Podsumowanie

W sesjach plenarnych i warsztatowych udział wzięły łącznie 43 osoby, z czego blisko połowę stanowili przedstawiciele Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska z Polski północnej i centralnej zajmujący się monitoringiem wód w oparciu o analizę elementów biotycznych. Pozostałymi uczestnikami byli pracownicy naukowi i studenci z różnych jednostek naukowych w Polsce. W części laboratoryjnej warsztatów uczestnicy pracowali na wcześniej przygotowanym materiale dydaktycznym w postaci prób środowiskowych i preparatów oraz materiale własnym. Każdy z uczestników otrzymał materiały dydaktyczne w postaci wydruków prezentacji czy specjalnie przygotowanych kluczy. Loga sponsorów były wyświetlane przez cały czas warsztatów na specjalnie przygotowanym ekranie. Organizatorzy wyrazili również swoją wdzięczność sponsorom za wsparcie finansowe i/lub patronat.

Podsumowanie UAMRICH 2018 - plik PDF

Sponsors & Partners

They are helping us make this event possible.